change language
jesteś w: strona gŁÓwna - news newsletterkontaktylink

Support the Community

  
6 Kwiecień 2011

Wybrzeże Kości Słoniowej – w czasie pogłębiającego się kryzysu, trwa modlitwa w domu Wspólnoty w Abidżanie, będącego jednocześnie miejscem schronienia dla dzieci ulicy.

 
wersja do druku

W ostatnich dniach uległa pogorszeniu sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które po drugiej turze wyborów prezydenckich z końca listopada znajduje się w stanie wojny domowej. Walki przyniosły już setki ofiar i ponad milion uchodźców. Od tygodnia stolica ekonomiczna kraju, Abidżan, stanowi teatr dramatycznych starć między siłami nowego prezydenta Alassane Ouattara oraz poprzedniego - Laurenta Gbagbo. W kraju obecne są również wojska francuskie oraz kontyngent ONZ.


W Abidżanie panuje fala grabieży. Mieszkańcy nie mogą wychodzić z domów, co niesie za sobą poważne konsekwencje: brak możliwości leczenia chorych i przede wszystkim brak żywności.
W domu Wspólnoty Sant’Egidio, w jednej z najbardziej dotkniętych starciami dzielnicy Treichville, si
edem dni temu, kiedy sytuacja uległa nagłemu pogorszeniu, została zablokowana mała grupa członków Wspólnoty. Każdego wieczoru gromadzi się ona na modlitwie w komunii ze wszystkimi Wspólnotami Sant’Egidio na świecie. Stara sie także jak może odpowiadać na potrzeby ubogich przyjaciół, począwszy od dzieci ulicy, które w tym czasie nie wiedzą, gdzie znaleźć schronienie.