Solidarity Actions of the Community of Sant'Egidio are made thanks to volunteer work and are financed by collections, contributes, donations, both public and private. 

Everyone can help:


Money TransferClick here to learn more and to donate
change language
ju jeni ketu: home newsletterlink

Mbështetja e komunitetit

 

Prayer, poor and peace: Pope Francis with The Community of Sant'Egidio

"Save Aleppo": sign the appeal

Everyday, from all over the world, we receive new endorsements to the appeal made by Andrea Riccardi for "Aleppo Open City". Among the latest, important muslim representatives from Pakistan, Indonesia, Germany. To join the voices of those who ask for peace in the Syrian city. It is possible to send endorsements online.

PEACE is the FUTURE

Religions and cultures in dialogue a hundred years after the First World War
30/08/2014
Sunday Vigil

Lutja e përditshme


Le parole di Papa Francesco

Le parole di Papa Francesco
archive

The visit of pope Francis to the Community of Sant'Egidio

The visit of pope Francis to the Community of Sant'Egidio

International meeting of prayer for peace - Antwerp 2014


Summer of solidarity
News from Italy and from the world


Writing to a person sentenced to death
Many good reasons to become pen-palsBenedict XVI and the Community
Meetings and audiences


KRYESORE LAJME Arkiva E Lajmeve
25 Gusht 2014 | NJU JORK, SHTETET E BASHKUARA

A DELEGATION OF THE COMMUNITY VISITS THE WELCOMING CENTRES AT THE BORDER BETWEEN MEXICO AND THE UNITED STATES


IT | EN | ES | FR | PT
21 Gusht 2014 | PAKISTAN

Friendship helps to refresh children and elderly people during torrid pakistani summer


The Community of Sant’Egidio present in several cities of that Country arranged some days of vacation in the name of solidarity

IT | EN | ES | DE | FR | PT
14 Gusht 2014

Thousands of voices to save Aleppo: the siege continues, there are many victims. LET US SIGN AND SPREAD THIS APPEAL!


Every day new subscriptions are added to the appeal promoted by Andrea Riccardi: among the most recent, Mario Soares, card. Crescenzio Sepe, Baruch Tenembaum, former president of UNESCO Federico Mayor Zaragoza

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA
13 Gusht 2014 | BETHLEHEM

In Bethlehem, the place of the birth of Jesus, Sant''Egidio prays for peace


many young people, together with pilgrims of the Community and franciscan fathers, gathered in the Nativity Church to pray for peace for Holy Land and the whole world.

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA
9 Gusht 2014 | AFRIKA E JUGUT

#solidaritysummer: In aid to the widows of the miners of Marikana


Two years after the massacre of the miners in the mine of South Africa, the Communities of Pretoria and Johannesburg have visited their families, bringing them aid as a sign of solidarity and memory

IT | EN | ES | FR | PT | CA
8 Gusht 2014

Syria and Iraq: a new appeal of the Community of Sant'Egidio on the dramatic situation of Christians


The facts of recent days and the kidnapping of the two Italian aid workers, Greta Ramelli and Vanessa Marzullo, which took place in Aleppo, confirm the severity of the situation and the urgent need for international intervention, already expressed by Andrea Riccardi

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA
8 Gusht 2014 | SHKODËR, SHQIPËRI

#solidarity summer: a "family holiday" for those that have no family


Even in Albania, institutionalized elderly people living alone have increased, also because of the emigration of the past decades

IT | EN | ES | DE | FR | CA

LAJME TE TJERA Arkiva E Lajmeve
ZONA GJEOGRAFIKE
EVROPË • AFRIKA • AZI • AMERIKA
world map
31 Mars 2003

Newsletter n. 7/03

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
2 Mars 2003

Newsletter 5/03

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
17 Shkurt 2003

Newsletter n. 4/03

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
17 Shkurt 2003

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
18 Mars 2002

Komunikatë shtypi: Komuniteti Sant’Egidio merr pjesë në marshim në dobi të paqes në Lindjen e Mesme

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
12 Mars 2002

Bisau (Guine) – Mbaroi kursi i parë i kualifikimit profesional për infermjerët e spitalit “Raul Follereau” të Komunitetit Sant’Egidio.

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | SQ
12 Mars 2002

Madrid (Spanjë) – Meshë për përvjetorin e Komunitetit Sant’Egidio

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | SQ
11 Mars 2002

Të reja on line: Programi kundër SIDA-s në anglisht

IT | EN | PL | SQ
9 Mars 2002

Messinë (Itali) - Urë solidariteti me Afganistan

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | PL | HU | SQ
9 Mars 2002

Republika Demokratike e Kongos - Solidaritet me viktimat e vullkanit: Të reja nga Goma e Buvaku

IT | EN | FR | PT | NL | PL | HU | SQ
7 Mars 2002

Gazeta “Avvenire”: Dekalogu i Asisit për Paqen: “Shpirti i Asisit mund të na ndryshojë”

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
7 Mars 2002

Të reja në internet: Lutja në frengjisht

IT | EN | ES | DE | FR | PT | CA | NL | RU | PL | HU | SQ
TAGS
Catholic bota Filipinet Mali Vendi ylber Mesdhetar Genoa Ruanda milan Imigrantët Benedikti XVI Barcelona Kape Verde Burkina Faso Buenos Aires Theror Romët dhe sintit Katolicizëm politika ndërkombëtare Adult lartë Integrim Lutje Roma Puglia Gjenocid Argjentinas Mario Monti Indonezi Meksikë Varfëri Spanjë Niger armenët Nigeri Punë Dita ndërkombëtare e gruas Kongo dëshmorëve Një Maji Kamerun Gjon Pali II Imigrim Afrika E Jugut Dita botërore e paqes Veneto Të Krishterët Mbështetësit Rusi Bhatti Zvicra lindja e mesme Madiba Indi Shqipëri Gjermani Afganistan Ortodokësi Salvador Ekuador Guatemala Kuvend Romët dhe sintit Kishë Dying e shpresës Qytetet for life Regjistrimi i lindjes dhunë Varfëri Ekumenizmi Brazil Benin Gabon Ku 2014 John XXIII Padova Torino Andrea Riccardi Përfshirja e punës SARAJEVA Zimbabve burgje Bashkëjetoj Luftë Kinë Problemet e shëndetit mendor Pashkë Burundi 16ottobre1943 Rigiocattolo
Arkiva E Lajmeve

,,,JO dënimit me vdekje

DREAM News

VIDEO PHOTOS WEBTV
The visit of Pope Francis to the Community of Sant'Egidio
2:25
Mandela, man of peace & reconciliation. In memory -- Sant'Egidio
4:02:15
VIII International Congress of Ministers of Justice

09/06/2014

09/06/2014

09/06/2014

09/06/2014

09/06/2014
15/06/2014 h. 0.01 (GMT+1)
LIVE: Pope Francis meets the poor with the Community of Sant'Egidio - SUNDAY JUNE 15th
21/03/2014 h. 15.00 (GMT+1)
WEB STREAMING from 3.30pm :AFTERNOON SESSION - The human and existential periphery in the light of the Gospel
21/03/2014 h. 9.30 (GMT+1)
MORNING SESSION - The human and existential periphery in the light of the Gospel
Të gjitha videot dhe fotot të gjitha

NJOFTIM
12 Dhjetor 2008
Bota Sot

Njerez qe luten ne kerkim te paqes
11 Dhjetor 2008
Gazeta Express

Me dialog kundër dhunës
9 Dhjetor 2008
Gazeta Express

Lutja dhe diplomacia
4 Gusht 2005
Gazeta Shqiptare

Çfarë postesh për opozitën e ardhshme?
5 Janar 2003
Koha Jone

Komuniteti Sant'Egidio ne Shqiperi, 10 vjet histori
arkivi

Sant'Egidio in the world

LIBRA
The Sant'Egidio

Andrea Riccardi

Ave Maria Press
Making Peace

Roberto Morozzo della Rocca

New City
libra më shumë
Sign the appeal "Save Aleppo"
LET US HELP CHRISTIANS IN SYRIA AND IRAQ: DONATE