Riccardi Andrea: w internecie

Riccardi Andrea: na portalach społecznościowych

Riccardi Andrea: przegląd prasy

change language
jesteś w: strona gŁÓwna - news kontaktynewsletterlink

Support the Community

  
WRZ
20

23
20 Wrzesień 2012 | KRAKÓW, POLSKA

MŁODZI EUROPEJCZYCY DLA ŚWIATA BEZ PRZEMOCY III SPOTKANIE MIĘDZYNARODOWE Auschwitz – Kraków, 20-23 września 2012

2 000 młodych ludzi pochodzących z państw Europy Środkowo-Wschodniej uda się do Auschwitz na spotkanie organizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio

 
wersja do druku

 W dniach 20-23 września 2012 w Auschwitz i Krakowie odbędzie się Trzecia Edycja Międzynarodowego Spotkania „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, organizowanego przez Wspólnotę Sant’Egidio. W spotkaniu wezmą udział młodzi pochodzący z Czech, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Włoch. Obecnych będzie 200 uczestników z 5 miast Polski: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Szczecina i Wrocławia.

Wspólnota Sant’Egidio (www.santegidio.org) , międzynarodowe stowarzyszenie obecne w 75 państwach świata, do którego należy 60.000 osób, od ponad dwudziestu lat jest mocno zakorzeniona w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W sposób szczególny skupia ludzi młodych, poprzez działania na rzecz solidarności z najsłabszymi grupami w społeczeństwie (bezdomnymi, osamotnionymi starszymi ludźmi, dziećmi z domów dziecka, Romami) oraz inicjatywy o charakterze kulturalnym i społecznym, mające na celu budowanie kultury solidarności, współistnienia i dialogu.

Przeciwstawianie się przejawom antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu stanowi naglącą potrzebę odczuwaną nie tylko w wymiarze europejskim, ale także globalnym. Dane na temat przypadków stosowania przemocy w społeczeństwach europejskich, wśród nich także te dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej, są niepokojące. Ukazują one, jak bardzo są wśród młodzieży rozpowszechnione wzorce zachowań przeniknięte postawami dyskryminacji wobec cudzoziemców lub osób jakkolwiek różniących się od ogółu. Wspólnota Sant’Egidio prowadzi, już od co najmniej dekady, aktywne działania na rzecz uwrażliwienia
i formacji młodzieży z Europy Środkowo-Wschodniej poprzez organizację konferencji, cykli seminariów i lekcji w szkołach i na uniwersytetach,. Organizuje też publiczne manifestacje na tematy związane z antysemityzmem, prześladowaniem Romów czy dyskryminacją rasową. Wszystko po to, by promować kulturę współistnienia, która potrafi uznać godność
w różnorodności. Jest to kluczowym wyzwaniem w walce o przyszłość społeczeństwa na poziomie europejskim i światowym.

15 maja 2012 r., Wspólnota Sant’Egidio, we współpracy z Radą Chrześcijan i Żydów, zorganizowała w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, spotkanie „Tacy sami a ściana między nami”, upamiętniające 69 rocznicę powstania w getcie warszawskim:
http://www.santegidio.org/pageID/3/langID/pl/itemID/5059/idLng/1062/id/5059/TACY_SAMI_A_CIANA_MIDZY_NAMI.html.

W  latach 2008 i 2010 odbyły się dwie pierwsze edycje Międzynarodowego Spotkania „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, w których wzięły udział setki młodych ludzi pochodzących z różnych państw.

W okresie 2011-2012 miały miejsce intensywne przygotowania w szkołach średnich oraz na uniwersytetach w państwach biorących udział w projekcie, poprzez cykle lekcji, seminaria pogłębiające, spotkania ze świadkami i projekcje filmów.

Na etapie przygotowawczym w projekcie wzięło udział około 60 000 młodych ludzi (wśród nich 2 000 Polaków) w szkołach średnich i najważniejszych uniwersytetach w licznych miastach, m.in. w Bratysławie, Brnie, Budapeszcie, Bukareszcie, Chmielnickim, Czelabińsku, Czerniejowicach, Gyor, Iwano-Frankowsku, Kijowie, Krasnojarsku, Lwowie, Moskwie, Peczu, Pradze, Rzymie, Sankt-Petersburgu, Satu Mare, Szczecinie i Warszawie.

Program III Spotkania Międzynarodowego przewiduje wystąpienia kilku spośród świadków ludobójstwa zaplanowanego przez niemieckich nazistów przeciw narodowi żydowskiemu i Romom podczas II wojny światowej:
    - Rity Prigmore, przedstawicielki sinti z Würzburga (Niemcy), ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych;
    - Bela Varga, internowanego wraz z rodziną w getcie w Szolnok (Węgry);
    - Zeev Tibi Ram, który przeżył obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Świadkowie podzielą się swoja historią z młodzieżą podczas dwóch spotkań w Krakowie w dniu 20 września.

W piątek, 21 września, po wizycie w miejscu pamięci i muzeum w Auschwitz 2 000 młodych weźmie udział w ceremonii w Birkenau, gdzie po marszu w ciszy złoży wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu i wygłosi w różnych językach apel o budowanie świata bez przemocy.

Innymi ważnymi punktami programu będą: spotkanie z arcybiskupem Krakowa, kard. Stanisławem Dziwiszem, spotkanie podsumowujące wydarzenie oraz procesja ze świecami.


Kontakt:
[email protected]
Tel. 609503936


 PRZECZYTAJ TAKŻE
• AKTUALNOŚCI
28 Luty 2011

Rzym - Kardynał wikariusz Agostino Vallini odwiedza obóz cygański przy Via di Salone

IT | EN | ES | DE | FR | NL | PL
wszystkie wiadomości
• PRINT
11 Maj 2017
Avvenire

Traccia bruciante

14 Sierpień 2017
Vatican Insider

Ferragosto, Sant’Egidio: si fa festa con rifugiati, anziani, rom e senza dimora

2 Sierpień 2017
OnuItalia

In Congo e Burundi le iniziative di Sant’Egidio per gli anziani. Case per chi è in difficoltà

10 Lipiec 2017
Vatican Insider

Legge Fiano, Riccardi: “Non sottovalutare antisemitismo, xenofobia e propaganda fascista”

14 Czerwiec 2017
Corriere della Sera On Line

Futuro e istruzione, chi l’ha detto che ai rom non piace la scuola?

8 Czerwiec 2017
La Repubblica - Ed. Genova

Il Cep in festa con la Scuola della pace

wszystkie komunikaty prasowe
• DOKUMENTY

APPEL KOŃCOWY

wszystkie dokumenty

ZDJĘCIA

1147 wizyt

1086 wizyt

880 wizyt

1052 wizyt

899 wizyt
wszystkie związane z mediów